Türkiye’nin en çok çeşit, boyut ve stok bulunduran çatı merdiveni markası EasyStep®, üstün teknoloji ile Avrupa’da üretilmektedir.  İskandinav çamından, budaksız ahşaplardan özenle seçilerek emprenye edilerek (fırınlamak sureti ile ağacın özsuyunun çıkarılması işlemi) uzun yıllar kullanılacak bir merdiven haline gelir. Kaymayı önlemek için vernik v.s. kayganlaştırıcı malzemeler kullanılmaz. Ayrıca metal veya alüminyum olan modeller de mevcuttur.

Montajı son derece basittir. Tüm vidaları üzerinde takılı olarak gelir. Ayrıca içinden montajı anlatan resimli montaj klavuzu ve Türkçe açıklaması çıkar. Tüm çatıcı veya marangozlar kolaylıkla bu merdivenleri takmaktadırlar.

Montaj öncesi yeri ayarlanırken AxB uzunluklarından 1 cm fazlası net olarak bırakılmaldır. Örneğin 120×60 cm olan bir merdiven için 121×61 cm boşluk bırakılır. EasyStep merdivenlerin ebatları nettir. Yani tam olarak yazdığı ebatlarda gelir.

Unutulmamalıdır ki bu ürünler standart boyutlardadır, boşluğa göre merdiven değil, merdivene göre boşluk ayarlanır. Döşemede bırakılan boşluk genellikle rastgele bırakıldığından bazen sorun yaşanmaktadır. Döşemenin genişletilmesi işi son derece zordur, bu yüzden daraltma işlemi genellikle tercih edilmektedir.
Daraltma işlemi yapılırken dikkat edilecek en önemli husus kullanılacak profillerin döşemenin alt kotundan en az 1 cm yukarıdan başlayarak 40×80 cm çelik profillerin kullanılmasıdır. Bu en sağlıklı yöntemdir.