Buhar Dengeleyici Örtüler

Buhar dengeleyici nefes alabilen özelliğe sahip ancak bu özelliğine rağmen asla su geçirmeyen üst düzey yapı malzemesine verilen isimdir. Bu ürünler kullanıldığı alanda nemi yapıdan uzaklaştırma işlevini görürler. Ama aynı zamanda hiçbir örtü yokmuş gibi buharın geçmesine de izin verirler. Bu sayede yapılardaki küf yosun gibi oluşumların önüne geçilmiş olunur.

Buhar dengeleyici örtünün kullanılması yapının daha uzun süreli olmasını sağlar. Buhar dengeleyici örtüler daha çok çatı ve cephe gibi alanlarda yoğunlukla tercih edilmektedir. Havalandırması olan çatılarda da olmayan çatılarda da kullanılmaktadır.  Buhar dengeleyici örtü adı verilen bu örtüler yukarı hava geçişine izin verirken aşağı yönde geçişine izin vermezler.

Mahya Bandı ve Mahya Ürünleri

Mahya bandının genel amacı çatıların mahya hattı adı verilen kısımdan içeriye su sızıntısını engelleyerek aynı zamanda içerde biriken nemin dışarıya atılmasını sağlayarak çatılarda daha uzun süreli kullanım ve dayanıklılık sağlamaktır. Türkiye de uzun yıllar çalışmış ve onların ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilmiş olan mahya bantları farklı genişlik ve özelliklere sahiptir. Mahya bantları çatılarda hem koruma sağlarken hem de renk çeşitliliği ile çatılardaki estetiği de tamamlıyor. Dalgalı bir yapıya sahip olan alüminyum sayesinde mahya bantları kırılmadan her çeşit kiremite uyumluluk sağlamaktadır. Kenarlarında bulunan 2,5 cm genişliğindeki bantlarla ise yüzeye oldukça güçlü bir şekilde sabitlenebilmektedir.

Duvar Dibi

Duvar dibi ya da baca dibi bandı bu yapı malzemesi baca ve duvar dibi bitişlerinde kullanılan kendinden yapışkanlı özelliğe sahip yalıtım bantlarına verilen isimdir. Bu bantlar su yalıtımı amacı ile kullanılmaktadır. Baca ve duvar diplerinde kiremitlerin duvar ile dikey bir şekilde kesiştiği alanlarda kullanılır. Amacı ise bu kesişim yerlerinden suyun aşağı sızmasını önlemektir. Renk özelliği açısından kiremite uygun şekilde üretilmektedir. Ve kiremidin şeklini alabilecek esneklikte ürünlerdir. Alt tarafında bulunan budil bant sayesinde kiremite sağlıklı bir şekilde yapışarak tam koruma sağlar. Kiremit deseni dolayısı ile uzama özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde kiremidin boğumlarına tam bir uyum sağlar. Buda uygulanmasını kolaylaştırmaktadır.

Mail Dereler

Eurovent® VALLEY Q metal mail dereleri, uzunlamasına preslenmiş alüminyum levhadan yapılmıştır ve polyester boya ile kaplanmıştır. İki komşu çatı eğimi arasında su tahliyesini sağlayan bir eleman olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Çatıdan suyun uygun şekilde tahliye edilmesini sağlar.

Saçaklar

Özellikle hareketli çatı tabir edilen ve çatıda farklı açı ile birleşen yüzeylerden suyun tahliyesinde kullanılan metal aluminyum levha derelerdir.

Daha önceleri PVC veya TPE gibi plastik hammadde malzemelerden üretilen bu ürünler, zamanla güneşin yıpratıcı gücü karşısında özelliğini kaybedip zarar görünce popülerliğini artırmışlardır. Hiçbir zaman paslanmayan yapısı ile uzun yıllar çatınızda işlevini sürdürmektedir.

Ayrıca uygulanan derelerin delinmemesi için ayrıca düşünülen aluminyum klipsleri de mevcuttur.